Wysłany:
2022-06-01, 16:56
, ID:
6211451
7
Zgłoś
Kiedy gaśnica może zabić ?
Gaśnica służy do gaszenia. Czy ktoś o tym nie wie? Ale kto wie, kiedy gaśnica może zabić?
10 sposobów na śmierć z powodu gaśnicy
Przypadek 1.
Gaszenie urządzenia elektrycznego będącego pod napięciem 220V gaśnicą pianową lub płynową. Przy okazji dotyczy to też gaszenie pożaru elektorniki wodą z hydrantu. Wyjątek to najnowsze gaśnice pianowe i mgłowe. Podejmując się gaszenia urządzeż elektrycznych nie odpowiednia gaśnicą ryzykujemy nawet śmiertelnym porażeniem prądem.
Przypadek 2.
Gaszenie urządzenia elektrycznego będącego pod napięciem 220V lub więcej, z odległości mniejszej niż 1 m. Dotyczy wszystkich gaśnic. W tym przypadku kończy się porażeniem prądem o ile uda się przeżyć.
Przypadek 3.
Gaszenie pożaru oleju lub podobnej substancji (tłuszcze, smalec) gaśnicą płynową lub pianową
nie posiadającej kategorii „F” na etykiecie. Wyjątek to najnowsze gaśnice pianowe i mgłowe z kategorią gaszenia „F”. Dotyczy to również każdego gaszenia wodą, które w tym przypadku kończy się eksplozją i poparzeniem o ile uda się przeżyć.
Przypadek 4.
Gaszenie człowieka gaśnicą proszkową, szczególnie kiedy człowiek choruje na astmę. Pył rozproszonego proszku z gaśnicy dla astmatyka może zakończyć się śmiercią. Dla zdrowego człowieka kończy się podrażnieniem spojówek, trudnością w oddychaniu.
Przypadek 5.
Gaszenie człowieka poparzonego na znacznej powierzchni ciała gaśnicą proszkową lub pianową – sól fosforowa proszku lub piany może znacznie podrażnić rany. Gaszenie gaśnicą śniegową kończy się poparzeniem skóry. Czym w takim razie gasić człowieka. Najlepiej kocem gaśniczym lub gaśnicą mgłową czy halonową.
Przypadek 6.
Gaszenie gaśnicą proszkową w pomieszczeniu zamkniętym w którym przebywają ludzie.
Rozpylony proszek nie tylko ogranicza widoczność, ale jako związek soli fosforowej bardzo podrażnia oczy praktycznie zmuszając do zamknięcia powiek. Przykleja się na drogach oddechowych, płucach znacznie utrudniając oddychanie. W takich warunkach każdy człowiek myśli o jednym – UCIEKAĆ. A jeśli w pomieszczeniu jest więcej osób np. w kinie?
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć – WYBUCHA PANIKA.
Oznacza to zablokowane wyjście i tratowanie się ludzi nawzajem. Kto nie wierzy niech sprawdzi na swojej gaśnicy samochodowej. Ale uwaga – sól niszczy również elektronikę – komputery, komórki.
Przypadek 7.
Nie umocowana do ściany gaśnica śniegowa. Gaśnica GS-5x jest najwyższą, najwęższą i najcięższą gaśnicą. Co to oznacza – jest najmniej stabilna w pozycji pionowej. Dlatego należy ją umocować do ściany lub konstrukcji. Nieumocowana gaśnica może się przewrócić? I co z tego? Potłuczona noga to nic takiego. Tak stoją gaśnice śniegowe nawet w Sejmie RP. Ale to nie wszystko. Podczas upadku gaśnica może uderzyć o krawędź np. stopnia schodów, barierkę. Może to spowodować odłamanie się korpusu zaworu, a to spowoduje że gaśnica zamieni się w rakietę, i to dosłownie. Gwałtownie uwolnione ciśnienie 190 bar ( w oponie jest 2,5 bara) spowoduje siłę odrzutu, która unosi zbiornik 22 kg jak piórko z siłą pocisku. Kto trafi na tor pocisku ten zginie. Próby kontrolowane można zobaczyć na YouTube. Szczególnie widać to po pożarze zakładu naprawy gaśnic np. w Częstochowie. Dziury w ścianach działowych.
Przypadek 8.
Niektórzy sami chcą naprawiać swoje gaśnice. Ale czy zdają sobie sprawę, że są to urządzenia ciśnieniowe i wymagają szczególnej wiedzy. Gaśnice typu „Z” mają naboje CO2 z ciśnieniem 190 bar zabezpieczone tylko delikatną membraną. Naboje – ładunki położone poziome w pobliżu grzejnika lub na słońcu (temp pow 60 stC) mogą zamienić się w prawdziwe pociski.
Nie radzę też zaglądać do otworu wężyka (dyszy) gdyż w tym czasie możemy przypadkowo nacisnąć dźwignię zaworu uwalniającego ładunek gaśnicy pod ciśnieniem 15 bar.
Przypadek 9.
Gaśnica śniegowa ustawiona zbyt blisko grzejnika. Już wiemy? Ciśnienie spowoduje wyrzut gazu przez dyszę bezpiecznika zaworu. Tak się stanie kiedy serwisant zna się na bezpiecznikach. Ale jeśli nie to bardzo łatwo pomylić niemal identyczne bezpieczniki na 190bar z bezpiecznikiem na 250 bar. Co to oznacza? Że jeśli w gaśnicy przypadkiem jest bezpiecznik 250bar to w przypadku wzrostu ciśnienia najpierw może rozerwać powłokę zbiornika tworząc niebezpieczną eksplozję, lub może też puścić zawór, który złamie się w najsłabszym punkcie, a wtedy z gaśnicy robi się pocisk.
Przypadek 10.
Gaśnica może posłużyć komuś do walki wręcz. I jest to dość częsty motyw w filmach akcji.
Zalecam raczej do samoobrony. Już samo uruchomienie gaśnicy w kierunku atakującego daje duże szanse skutecznej obrony.
Autor: Paweł Badowski