To nawet statki sa podlaczone do pradu? Cale zycie zylem w bledzie...
obie formy poprawne.spytajcie Miodka
Pewien korespondent zainteresowany sprawami polszczyzny napisał: „Od dłuższego czasu sprzeczam się z moimi przyjaciółmi, którzy zarzucają mi, iż zwrot, którego używam, „tu pisze” jest niepoprawny, i każą mi stosować „tu jest napisane”. Ja jednak nie daję za wygraną i nie uległem do tej pory ich wpływowi, bowiem jestem niemal w 100% pewien, iż poprawność językową formy „tu pisze” potwierdził jeden z programów prof. Jana Miodka, który oglądałem dobrych parę lat temu. Chciałem jednak również przekonać o tym moich przyjaciół i zacząłem szukać czegoś konkretnego w internecie. Natrafiłem tylko na wzmiankę, iż sprawa ta została ostatecznie wyjaśniona werdyktem Komisji Języka Polskiego. Niestety na stronie www.rjp.pl nie udało mi się takiej regulacji znaleźć. Nie chciałbym Państwa zbytnio fatygować moim problemem, bo jest wielce prawdopodobne, że jest rzeczą ogólnie znaną i dostępną zasada, która rządzi tym przypadkiem, a ja po prostu nie potrafię jej odnaleźć, dlatego bardzo proszę o wskazanie przynajmniej miejsca (najlepiej w sieci), gdzie mogę ją znaleźć”.
Oto odpowiedź prof. A. Markowskiego na ten list:
Jedynie poprawne sformułowanie to: Tu jest napisane, ewentualnie: tu napisano, np. Tu jest napisane, że sklep będzie nieczynny do przyszłego czwartku, Tu jest napisane, że Polska wygrała ten mecz. Tu napisano, że nie można spożywać tego produktu po 30 czerwca. Tak samo: w gazecie jest napisane, że..., a nie: „w gazecie pisze, że...”(!). Sformułowanie „tu pisze” w takich zdaniach, jak przytoczone powyżej jest rażącym błędem składniowym. „Tu pisze” wymaga zawsze podmiotu, np. Stryj tu pisze, że przyjedzie jutro. Ona tu pisze, że jest chora.
@fake ? You dont say
Mi się podobało bo nawet ładnie dopracowane tylko na statku z padnięciem elektryki to już troche przesada . Ale ogółem ok