Policeman napisał/a:
Jedno mnie zastanawia w tych filmikach, widać, że strzały na dystans [ruch powietrza w nagraniu], ale żaden cel po trafieniu nie wykazuje odrzutu. Jakiś specjalista? Taki kaliber przeszywa jak rozgrzany nóż w masło nawet z kilkuset metrów [bądź nawet ponad kilometra]?
Odrzut ciała po trafieniu pociskiem karabinowym czy pistoletowym to czysto hollywoodzki wymysł... Zasada jest prosta - akcja i reakcja. Jako przykład weźmiemy nasz rodzimy, aczkolwiek wycofany już z wojska, karabinek wz. 88 Tantal na amunicję 5,45x39 mm. Broń załadowana ma masę niecałe 4 kg, a podstawowy typ pocisku do tego naboju, pełnopłaszczowy 7N6 z miękkim, stalowym rdzeniem ma masę ok. 3,5 g, energię początkową ok. 1300 dżuli i prędkość u wylotu lufy ok. 880m/s. Wychodzi nam na to, że masa pocisku jest ponad 1000-krotnie mniejsza od masy broni, a ponieważ przy wystrzale energia gazów prochowych działa po równo na sam pocisk jak i na denko łuski, a dalej poprzez tylec zamka na kolbę broni i konsekwencji na ramię strzelca, także energia odrzutu odczuwalna przez strzelca jest ok. 1000 razy mniejsza niż energia pocisku po opuszczeniu lufy. dlatego Tantal, jak i inne karabinki na amunicję pośrednią maję niemal zerowy odrzut, ale za sprawą bardzo lekkiego, ostrołukowego pocisku on ma sporą energię i wysoką prędkość początkową.
Można więc wyjść z takiego założenia: efekt "siłowy" trafienia w ciało pocisku jest porównywalny z siłą odrzutu generowaną przez tę broń podczas wystrzału (a strzał z Tantala nie przewraca strzelca
, pomniejszony jeszcze przez spadek energii na pokonanym do celu dystansie, a także przez fakt penetracji na wylot - tylko pocisk, który utkwił w ciele przekaże mu 100% swojej energii - skoro przeszedł na wylot, to znaczy, że zabrał resztę energii ze sobą dalej.
Reasumując, efekt trafienia w ciało pocisku porównujemy z efektem odrzutu przy strzale - jeśli wystrzał nas nie przewraca, ani nie łamie nadgarstków, to pocisk tym bardziej nie wyrzuci nas w powietrze, jak na filmach...
Howg, rzekłem...